PRZYSTANEK 11- Fazy rozwojowe lasu

1. leśnicy zakładając nowy las sadza odpowiednio przygotowana glebę nawet 10 000 sadzonek drzew na 1 hektarze. Pierwszy etap tak sadzonego lasu nazywa się uprawą. Aby młody las zachował zdrowie i rozwijał się prawidłowo, leśnicy wykonują szereg prac pielęgnacyjnych, m.in. spulchnianie ziemi, usuwanie drzewek chorych, wadliwych, poprawianie formy drzew.
2. po kilku latach życia drzewka stykają się koronami i uprawa staje się młodnikiem. Leśnicy nadal prowadza prace pielęgnacyjne i gdy młodnik ma około 20 lat znajduje się w nim około 5000 drzew na 1 hektarze.
3. kolejny duży krok w czasie gdy drzewostan wchodzi w wiek dojrzewania. W wieku około 50 lat doliczymy się w nim nie więcej niż 2000 drzew na 1 hektarze. Po latach troskliwej hodowli i ochrony drzewostanu, pozostają w nim okazy najzdrowsze i najlepiej ukształtowane. Gospodarz lasu – leśnik, kontynuuje zabiegi zwane trzebieżami, wzmacniające kondycję lasu oraz poprawiające jakość surowca drzewnego.
4. w stuletnim drzewostanie gospodarczym pozostaje już tylko około 400 drzew na 1 hektarze. Jest to drzewostan dojrzały. Drzewa wytwarzają ogromne ilości nasion, z których w korzystnych warunkach rozwinie się młode pokolenie. Jest to moment, w którym stary drzewostan ustępuje miejsca nowemu.