W związku z powyższym przypominamy kilka podstawowych informacji, które mogą zapobiec pożarom sadzy w kominie i często śmiertelnym przypadkom zatrucia tlenkiem węgla:
1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku ws. ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych, stanowi, że z budynków, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu;
- od palenisk opalanych paliwem stałym, – co najmniej raz na trzy miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na sześć miesięcy.
2. Powołując się na Art.82. § 2. Kodeksu Wykroczeń - utrudnianie okresowych czyszczeń komina lub niedokonanie naprawy uszkodzeń komina i przewodów dymowych podlega karze grzywny w wysokości 150 złotych.
3. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla dochodzi do rozwoju kwasicy metabolicznej z bezpośrednim uszkodzeniem mięśnia sercowego, zmniejszeniem pojemności minutowej serca oraz niekiedy z upośledzeniem czynności oddechowej i uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego objawiające się obrzękiem mózgu, dlatego też bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować objawów, tj:
przy niskim stężeniu: przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zaburzenia wzrokowe, zawroty i bóle głowy, uczucie odurzenia, nudności, jasnoczerwone zabarwienie skóry;
przy średnim stężeniu: przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożenie odruchów ze ścięgien, wymioty, hiperwentylacja (zbyt głębokie i intensywne oddychanie) , nadciśnienie tętnicze;
przy wysokim stężeniu: utrata przytomności, napady drgawek toniczno-klonicznych, hipowentylacja (obniżona ilość oddechów na minutę), sinica, wstrząs.
4. Udzielanie pierwszej pomocy osobie, u której doszło do zatrucia tlenkiem węgla polega na:
- wyniesieniu osoby ratowanej z pomieszczenia, w którym występuje tlenek węgla, z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa;
- umożliwieniu dopływu świeżego powietrza;
- ochronie ratowanego przed wyziębieniem;
- jeżeli osoba ma zatrzymaną akcję serca, nie oddycha, zastosowanie sztucznego oddychania;
- wezwaniu służb ratunkowych – Pogotowie, Straż Pożarna.
5. W przypadku powstania pożaru należy:
- zadzwonić pod numer 998 lub z telefonu komórkowego 112
- wyjść na zewnątrz budynku
- nie korzystać z wind, nie otwierać drzwi, gdyż większa ilość tlenu może szybko rozprzestrzenić płomienie
- zasłonić usta mokrą tkaniną, co zapobiega wdychaniu dymu
WYKONYWAĆ POLECENIA STRAŻAKÓW.
Pamiętajmy, stosowanie się do wyżej wymienionych rad oraz przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych ma duży wpływ na zdrowie i życie nasze i naszych bliskich.