Spis treści

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotoryi działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz. 2151), w składzie zatwierdzonym zarządzeniami Wójta Gminy Złotoryja.

Komisja obejmuje swoim działaniem teren Gminy Złotoryja i działa w następującym składzie:
  1. Przewodnicząca: Bogumiła Chrzanowska – koordynator GPRPAiPN
  2. Członkowie:
    - Urszula Skała - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi,
    - Krystyna Dąbrowska - psychoterapeuta uzależnień,
    - Mateusz Suchecki – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi,
    - Aleksandra Jaroń – przedstawiciel Wójta Gminy Złotoryja.
Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz.2151) nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek opracowania i uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, który stanowi część strategii rozwiązywania problemów społecznych i uwzględnia cele operacyjne dotyczące polityki uzależnień określone w Narodowym Programie Zdrowia.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Złotoryja na lata 2022- 2025, zwany dalej „Programem” został przyjęty uchwałą nr XLII/402/2022 Rady Gminy Złotoryja z dnia 29 marca 2022r.
Komisja inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem działań jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Podejmowane działania mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Komisja uprawniona jest do podejmowania czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu, zobowiązania poddania się leczeniu odwykowemu.